İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Rusya’nın İsveç’e yönelik hiçbir konuda herhangi bir tehdit içerikli cümle kurması haddine değildir, bizi hiçbir şekilde tehdit edemezler.

İsveç’in resmi yayın organı TT’ye konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından İsveç’in NATO’ya dâhili hususundaki açıklamasına yönelik değerlendirmede bulundu.

Putin’in, İsveç’in NATO’ya katılmasının iki ülke ilişiklerini zedeleyeceğini ve İsveç’in NATO üyeliğinin vuku bulması durumunda gereken karşılığın verileceğini açıklamasının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerde gerilimin yükselişi söz konusu.

PUTİN: RUSYA’NIN YANI BAŞINDA BİR NATO ÜSSÜ DAHA KABUL EDİLEMEZ

Rusya’nın İsveç’i herhangi bir konuda tehdit etme hakkının olmadığını belirten İsveç’in Dış İşleri Bakanı, “NATO ile ve dünyanın diğer tüm örgütleriyle işbirliği çerçevesinde üyeliklerde bulunmak, yardımlaşmak bağımsız ve egemen bir devlet olarak hakkımızdır” ifadelerini kullanarak Rusya’ya tepki gösterdi.

Wallström, ''Hükümete geldiğimiz zamandan bu yana askeri yönden gelişmemizi ve ülke emniyetine ilişkin siyasetimizi hiç kimsenin emri altında olmadan yürütegeldik, bu böyle devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, İsveç’in NATO’ya dâhil olması halinde NATO’nun İsveç’te askeri üs kuracağını ve bunun ikili ilişkilerde kalıcı hasara sebep olacağını açıklamıştı. Putin bu durumun Rusya için bir tehdit oluşturacağını belirtmiş ve mesele karşısında gereken adımların atılacağını vurgulamıştı.