İstanbul bekçi alımı konusunda son dakika gelişmeler yaşanmakta. Bir süredir 2017 bekçi alımları ne zaman yapılacak sorusu adayların merakla cevabını beklediği bir konu iken İstanbul bekçi alımı için startını verdi. İstanbul genelinde alınacak olan 2 bin bekçi için KPSS şartı da olmayacak. Pek ya bekçi maaşları ne kadar? İçişiler Bakanlığı geçtiğimiz haftaarda 7 bin personel alınacağı ve bunun için de KPSS şartının ortadan kaldırıldığını açıkladı. İşte İstanbul bekçi alımı konuunda binlerce bekçi adayı başvuru için geri sayıma hazır. İşte alım için gerekli koşullar, bekçi alımı başvuruları nereden yapılır gibi detaylar haberimizde. 

İSTANBUL BEKÇİ ALIMI 2017 HAZIR

İçişleri bakanlığı bekçi alımı ve il il dağılımı taslağını açıkladı. İlk olarak İStanbul'a 2 bin bekçi alınacak. 15 Temmuz darbe girişimi akabinde ilan edilen OHAL kapsamında devlet kamu kurum ve kuruluşlarında var olan mevcut açığı kapatmak üzere başlatılan kadrolar da sıra bekçi alıında. İşte istanbul bekçi alımı koşulları ve aranan nitelikler,

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da İstanbul'a 2 bin yeni bekçi alımı yapılacağını belirtti. KPSS şartının ortadan kaldırıldığı bekçi alımları başvuruları 8 Kasım - 22 Kasım tarihleri arasında yapılacak. 

BEKÇİ ALIMI MÜLAKAT VE SINAV TARİHLERİ

İstanbul bekçi alımı detaylarına gözattığımızda sözlü sınavlar 5-13, yazılı sınavlar ise 24 Aralıkta yapılacak. İstanbul'da en fazla 100'er bekçi ile Esenyurt ve Küçükçekmece'ye alınacak. En az bekçi kadrosu Şileye (6) tahsis edildi. Geçen ağustos ayında ilk kez 700 bekçi sınavlarla alınmış bunlar kademeli olarak görev başlatılmıştı.

İSTANBUL BEKÇİ ALIMI YER VE TARİH DETAYLARI

İstanbul bekçi alımları başvuruları için detaylar da belirlendi. Adaylar için başvuru tarihi  08-22 Kasım 2017 tarihleri arasında iken bulundukları yerin ilçe Emniyet Müdürlüklerine kimlikleri ve istenen belgeler ile müracaat edebilecekler. Adaylar, çalışmak istedikleri ilçe için örnek dilekçe ve istenilen diğer evraklarla birlikte başvuracak. Aynı anda birden fazla ilçe için başvuru yapılamayacak.

İSTENEN BELGELER


Bulundukları ilçe emniyet müdürlüklerine giden adaylar için kimliklerinin yanısıra birçok belge de istenmekte. Nüfus cüzdanları ile birlikte okul diploma veya tasdiknamesinin aslı veya kurumca tasdikli örneği, Askerlik durum belgesi, 4,5x6 santim ölçülerinde (6) fotoğraf, adli sicil belgesi, İstanbul il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ettiğini gösteren belge aranacak. Çarşı ve mahalle bekçileri 4-13 Aralık 2017 tarihleri arasında Genel kültür, genel görünüş, hal ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı, Herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük gibi bekçi olmaya engel halleri olup- olmadığının değerlendirileceği sözlü sınava alınacak.

SÖZLÜ SINAV PUANI 70

100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılarak 24 Aralıkta yapılacak sınava girmeye hak kazanacak. Bu sınavda Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden 50 soru yöneltilecek adaylara 60 dakikalık süre verilecek.

BEKÇİ ALIMI KOŞULLARI

İstanbul bekçi alımı için ilk öncelikli olarak aranan koşul adayların TC vatandaşı olması ve erkek olması.

Eğitim olarak ise en lise ve dengi okulları bitirme şartı ile birlikte ön Lisans, lisans veya lisans üstü mezunu eğitim görme koşulu aranıyor. Öte yandan askerliğini bitirmiş olmaları da ilk koşullar arasında.  Yaş sınırının da 30 olduğu açıklaması akabinde 30 yaşın üzerindekiler bekçi olmak için başvuramayacak.

Sağlık kuruluşlarından istenilen sağlık raporlarının alınması da koşullar arasında. Nştekim sağlığında bekçilik yapmaya el verişli olması lazım.

Hapis cezası koşulları da mevcut. İstanbul bekçi alımı ya da Genel bekçi alımlarında hapis cezası önlemleri de bulunmakta. Öte yandan adayların ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü olmamaları, Devlet Memurları Kanununun 48'nci maddesindeki koşulları taşımaları koşulu aranıyor. Bunların yanı sıra aranan diğer koşullar şöyle:

* Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak.

* Türk toplum telakkilerine (anlayışına) göre kötü şöhretli tanınmamak.

* En az 167 santimetre boyunda olmak.

* Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak.

* Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. (Ağırlık(kg)/[boy(m)]2} Örnek: 80/1,752=26)

İSTANBUL BEKÇİ ALINACAK İLÇELER

İstanbul bekçi alımında hangi ilçeye kaç bekçi alınacağı da merak konusu. Adalar; 7, Arnavutköy; 35, Ataşehir; 50, Avcılar; 60, Bağcılar; 95, Bahçelievler; 75, Bakırköy; 35, Başakşehir; 50, Bayrampaşa; 40, Beşiktaş; 30, Beykoz: 35, Beylikdüzü: 40, Beyoğlu; 35, Büyükçekmece: 35 , Çatalca;7, Çekmeköy; 35, Esenler; 60, Esenyurt; 100, Eyüp; 50, Fatih; 60, Gaziosmanpaşa; 90, Güngören; 40, Kadıköy; 60, Kağıthane; 60, Kartal; 60, Küçükçekmece; 100, Maltepe; 65, Pendik; 85, Sancaktepe: 55, Sarıyer; 40, Silivri; 15, Sultanbeyli; 50; Sultangazi; 65, Şile; 6, Şişli; 35, Tuzla; 35, Ümraniye; 90, Üsküdar; 70, Zeytinburnu; 45.

PEKİ YA MAAŞLAR

KPSS şartı olmadan alımı yapılacak olan bekçinin ortalama  ilk giriş maaşı 2.800-2.900 olarak belirlendi. Çocuğunun olup olmaması, nerede çalıştığı gibi koşullara dayanarak maaşlarda farklılık olabilmekte