İsrail hapishanelerinde yatan 50 Filistinlinin, Filistin yönetiminin maaşlarını kesmesini protesto etmek amacıyla bugün itibari ile süresiz açlık grevine başladığı duyurdu.

Maaşları kesilen tutukluların sözcüsü Mansur Şemasine, Ramallah'ta verdiği demeçte, İsrail hapishanelerindeki tutukluların, Filistin yönetiminin maaşlarını kesmesini protesto etmek adına bugün itibari ile serbest kalmış kişiler ile birlikte süresiz açlık grevine katıldığını aktardı.

Şemasine açıklamasında, "Filistin yönetimi kanunlara göre hakkımız olan maaşları 3 aydır bizlere ödemiyor." ifadelerini kullandı.

Filistin yönetimi 2011'de İsrail ile yapılan esir takasında serbest bırakılan 300 Filistinlinin maaşını kesmişti. Maaşı kesilen 50 Filistinli ise halen İsrail hapishanelerinde bulunuyor.

Serbest kalan Filistinliler ise geçen cumartesi maaşlarının ödenmesi talebiyle süresiz açlık grevine başlamıştı.

İsrail sokaktaki Filistinli halka da zulüm etmeye devam ediyor.

Gazze' deki Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail askerlerinin sınırdaki El-Bureyc Kampı'nda gösteri düzenleyen Filistinlilere ateş ettiğini belirtti. Kudra, açılan ateş sonucu Abdurrahman Ebu Humeyse (16) isimli gencin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

GAZZE'YE YAŞATILAN ABLUKAYI PROTESTO EDİYORLARDI

Filistinli gençler, bir süredir İsrail' in Gazze Şeridi' ne uyguladığı ablukayı sınır bölgelerinde protesto ediyor. Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi, 2006' dan bu yana İsrail' in kara, hava ve deniz ablukası altında bulunuyor.