Suriye devlet kanalının yayınladığı haberlere göre İsrail, Suriye'nin başkenti Şam çevresinde yer alan askeri tesislere hava saldırısı gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre üç İsrail füzesi Suriye hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirdi.

Reuters'a açıklama yapan görgü tanığı, Şam'ın batısında 3 büyük patlama yaşandığını ifade etti. Bir başka görgü tanığı da bölgeden dumanların yükseldiğini belirtti. İsrailli askeri görevliler olaya yönelik herhangi bir açıklamada bulunmadılar.

İRAN'I DA BOMBALAMIŞTI

Diğer yandan, Haaretz gazetesi, İsrail'in Suriye'deki İran askeri üssünü vurduğunu son dakika haberi olarak dünyaya bildirmişti. Yayınlanan habere göre, Lübnan hava sahasını kullanan savaş uçakları başkent Şam çevresindeki İran askeri üssünü hedef aldı. Saldırının yapıldığı yer, Şam'a 13 kilometre mesafedeki El Kisva. Uçakların bombardımanından sonra şiddetli patlama sesleri her yerden duyuldu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, patlamaların ardından Şam ve yakınlarında büyük oranda elektriklerin kesildiğini ifade ediyor. Saldırıya karşılık ise, Suriye'deki hava savunma sistemleri İsrail jetlerine füze fırlattı. Bombardımana karşı Suriye veya İran'dan şimdilik yapılan bir açıklama yok . İsrailli yetkililer de yorum yapmayı reddediyor. BBC, kısa zamanda Kisva'da İran'a ait bir üssün inşa edildiğini duyurmuştu.

İSRAİL’İN ZULMÜ BİTMİYOR

Diğer yandan, El-Halil şehrinin Eski Şehir bölgesindeki Es-Selayme Mahallesi'nde bulunan Filistinliler, İsrail ordusunun dikenli tellerle abluka altında adeta "açık bir hapishane" yaşamı sürdürüyor. Halilurrahman İbrahim Camii'ne giriş esnasında da aynı işgalci İsrail zulmü kendini gösteriyor. Camiye giriş çıkışlar ancak işgalci İsrail’in insanlık dışı uygulamalarından geçerek mümkün oluyor.