Şam çevresine kuvvetli 3 patlama duyulduğu, Suriye hava savunma sistemlerinin ise İsrail'in saldırılarına karşılık verdiği ifade edildi.

Suriye yerel medyası, sabahın erken vakitlerinde 'yeni bir İsrail saldırısı' olduğunu, hava savunma sistemleriyle karşılık verildiğini açıkladı. Suriye hükümetine yakın bir kaynak, Şam'ın kuzeyinde bulunan Jamraya'da bir araştırma merkezinin hedef alındığını belirtti.

Alman haber ajansı DPA'ya konuşan bir kaynak ise, Suriye hava savunma sistemlerinin İsrail'in füzelerine 'başarılı bir şekilde' karşılık verdiğini duyurdu.

Haaretz, bunun Jamraya'ya gerçekleşen ilk İsrail saldırısı olmadığını, Aralık ayında Esad rejiminin de Şam çevrelerini hedef aldığını ifade etti.

Öte yandan İsrail polisinin Kudüs'te Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden 6 Türk vatandaşını gözaltına aldığı bildirildi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazının ardından İsrail polisi, Harem-i Şerif'ten çıkan 6 Türk vatandaşını gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Türk vatandaşlarının İsrail polisi tarafından Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Eski Şehir'in El-Halil (Yafa) kapısındaki David Polis Merkezi'ne (Kışla) götürüldüğü ifade edildi.

Türk vatandaşlarının gözaltına alındığını doğrulayan İsrail polisi, gözaltına alınma sebebine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçililiği ve Kudüs Başkonsolosluğu da konuyu yakından takip ediyor. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in işgal ettiği Batı Şeria'da Yahudi yerleşim yerlerine yeni konutlar yaptırma kararından büyük endişe duyduklarını ifade etti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.