İsrail ana muhalefet lideri İzak Herzog, ülkesinin "ağır ağır faşizme doğru gittiğini" ve "demokratik bir devlet olarak geleceğinin tehlikede olduğunu" ifade etti.

İsrail'in Jerusalem Post gazetesinin verdiği bilgiye göre, Tel Aviv çevresinde kültürel bir faaliyette konuşma yapan sol eğilimli Siyonist Birlik Bloğu lideri Herzog, "İsrail politikasının faşistleştiği bir dönemi geçiriyoruz. İsrail faşist bir devlet halini alıyor." vurgusunu yaptı.

Herzog, "Ülkesinin geleceğinden endişe duyan ve faşistleşmeyi engellemek isteyen herkes bu oluşumu önlemek adına büyük ve ılımlı bir bloğu desteklemeli." diyerek seçmenlerden destek talep etti.

"İsrail demokrasisini tehdit eden faşizmden kurtarmak adına rejimi değiştirmek mecburiyetindeyiz." diye konuşan Herzog, Binyamin Netanyahu önderliğindeki sağcı hükümetin sanatçıları, yüksek mahkemeyi tehdit ettiğini ve gazetecileri işten kovdurduğunu iddia etti.

Herzog bunun dışında medya kuruluşlarının hükümet tarafından kapatıldığını ve şimdi de akademisyenlerin "tehdit edildiğini ve birşey söylemekten çekindiklerini" aktardı.

"ABD'NİN GİRİŞİMLERİNİN BAŞARISIZ OLACAĞINA İLİŞKİN ENDİŞE VAR"


ABD'nin İsrail-Filistin barış görüşmelerini tekrardan başlatma girişimlerine de değinen Herzog, "ABD'nin çabalarının başarısız olacağına ilişkin haklı bir endişe mevcut. Bu da İsrail'in bölgesel bir çatışmanın içine girme riskini yükseltiyor." dedi.