İsrail'in temmuz ayı süresince Filistinlilere karşı yaptığı ihlallerinde Filistin genelinde 5'i çocuk 20 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) ait İsrail'in yasa dışı uygulamalarını inceleyen Abdullah el-Hurani Belgeleme ve Araştırma Merkezinin hazırladığı rapora göre, geçen aydan bu güne Mescid-i Aksa'ya karşı yapılan ihlaller sonucunda yaşanan vakalarda Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de 5'i çocuk, 20 Filistinli yaşamını yitirdi.

Batı Şeria'da 11, Kudüs'te 5, Aksa'da 3 kişinin öldüğü aktarılan raporda, İsrail'in Gazze'deki çiftçiler ve çobanları hedef alan saldırılarında da 1 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Temmuz ayında oluşan olaylarda bunun dışında içlerinde çocukların da yer aldığı bin 400 kişinin yaralandığı, onlarcası çocuk 600'den fazla Filistinlinin de gözaltına alındığı dile getirildi.

TEMMUZ AYINDA FİLİSTİNLİLERE AİT 33 YAPI YIKILDI


Tüm bunlara ilave olarak Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlilere ait 33 yapının İsrail makamları tarafından yıkıldığı, bazı evlere de yıkım kararı gönderildiği bilgisine ulaşıldı.

Diğer taraftan sene başından bu zamana İsrail güçlerinin saldırılarında 63 Filistinlinin yaşamını yitirdiği, bunlardan 13'ünün cenazesine ise alıkonulduğu ifade edildi.