İsrail gazetesi, Türkiye’nin işgal edilen Doğu Kudüs’te gerçekleştirdiği etkinliklerden rahatsız oldu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya olan yakınlığı ile tanınan Israel HaYom gazetesi, Türkiye’nin Doğu Kudüs’teki Filistinlilere yardım yaptığını ve kentin Müslüman kimliğini kuvvetlendirmek için çaba sarf ettiğini söyleyen bir haber yayımladı.

Gazete, Türkiye’nin Filistin’deki kurumları vasıtası ile Doğu Kudüs’ün Müslüman kimliğini kuvvetlendirdiğini manşetten paylaştı.

"Erdoğan’ın Tapınak Tepesi’nde (Mescid-i Aksa) kuvvetlenişi" başlığını manşet olarak veren gazete, "Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünden 100 yıl sonra, Türk kuruluşları kentin doğusuna milyonlarca dolar göndererek, Müslüman bir devlet rolü üstlenme hususunda büyük bir gayret gösteriyor" açıklaması yapıldı.

Gazete, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Doğu Kudüs’teki etkinliklerine vurgu yaparak, TİKA’nın 2004’ten bu yana milyonlarca dolar verdiği 63 projeyi bitirdiğini ifade etti.

Türkiye’nin işgal altında bulunan Doğu Kudüs'te Şeyh Raid Salah önderliğindeki Filistin 1948 İslami Hareket ile Kudüs eski Müftüsü Şeyh İkrime Sabri'ye yakın olduğunun alrını çizen gazete, "Türkiye'nin işbirlikçileri İsrail’in düşmanları" diye yazdı.

Türkiye’nin TİKA vasıtası ile Kudüs’te devam ettiği etkinlikler içerisinde Mescid-i Aksa’daki Kubbet’us Sahra’nın üzerindeki hilal ile Mescid-i Aksa’daki Osmanlı Arşivi'ni tamir etmesi de olduğunu ifade eden Gazete, Doğu Kudüs dükkanlarında gün geçtikçe fazlalaşan Türk bayraklarının artması ve Türk yemeklerinin yaygınlaşmasına vurgu yaptı.

"TÜRK'LER KUDÜS'Ü ELE GEÇİRİYOR"


Geride bıraktığımız haftalarda Kudüs'ün Yahudi Belediye Başkanı Nir Barakat'ın iki danışmanının oluşturduğu bir raporda da "Türkler Kudüs'ü ele geçiriyor" başlığıyla paylaşmıştı. Gazetenin haberine göre "Erdoğan ve İsrail arasında kalan Doğu Kudüslü Araplar" başlığı ile paylaşılan raporda, Türkiye'nin Kudüs'te devam ettirdiği ekinliklerden hissettikleri rahatsızlık ifade edildi.

Gazetenin, "Nefes kesici" ve "şok edici" olarak tarif ettiği raporda, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın Kudüs'teki Filistinliler içerisinde yükselen popülaritesinden yakınıldı.