Filistin’de faaliyet gösteren Safa isimli yayın organında geçen habere göre, İsrail’in eski Savunma Bakanı Moşe Yaalon, 1967 harbinin (Yevmü-n-Nakba) 50. seneyidevriyesi sebebiyle sunduğu açıklamasında, elli yıl öncesinin Arap dünyasıyla şimdiki Arap dünyasının bir olmadığını ve artık İsrail’in karşısında güçlü bir tehdit oluşturabilecek bir Arap ittihadı tehlikesinin bertaraf edildiğini savundu.

“İSRAİL KARŞITI BİR ARAP İTTİFAKINDAN BAHSETMEK ARTIK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Arap dünyasının ileri gelen kuvvetleriyle İsrail’in öncelikli ve müşterek düşmanının İran olduğunu dile getiren İsrail Savunma Eski Bakanı Moşe Yaalon, “6 Gün harbi esnasında İsrail hilafına ittifaklar teşkil edip, İsrail’i yıkmak isteyen Arap vizyonunun günümüze akseden hiçbir tarafı kalmamıştır. İsrail, savaşı toprak üzerinde kazandığı gibi, zihinlerde de kazanmıştır. O gün bizi haritadan silmek isteyen Araplar, bugün bize dost olmak için birbiriyle kavgaya tutuşmuş haldedirler. Açık söyleyelim, bugün Katar ile ilişkilerini durduran tüm Arap güçleri bizim dostumuzdur, İran hepimiz için ortak düşmandır.” ifadelerini kullandı.

1967 harbi sonrasındaki savaşların İsrail zaviyesinden farklı bir anlam taşıdığını dile getiren Yaalon, “İsrail’in Hamas ile Gazze’deki mücadelesi; Hizbullah ile Lübnan’daki savaşı, geçmiş mücadelelerden farklılık arz eder. Bunlar bizim için şanlı zaferlerle anılabilecek tarihleri kapsamaz; fakat caydırıcılık kuvvetimiz olduğunu gösterir. Şu an İsrail’in Hizbullah ile arasındaki savaş cephesi 2006 yılından beri, Hamas ile arasındaki savaş cephesi ise 2014 senesinden beri durgun.” şeklinde açıklamalarda bulundu.