Kudüs Müftüsü Hüseyin’in oğlu Ömer Hüseyin, AA muhabirine vermiş olduğu ropörtajda, "İsrail polisi Şeyh Hüseyin'i zor kullanarak gözaltına aldı ve bilinmeyen bir yere götürdü." dedi.

NAMAZ KILMAK İÇİN GELDİĞİNDE GÖZALTINA ALINDI

Ömer Hüseyin, babasının, Mescid-i Aksa'nın Aslanlı (El-Esbat) Kapısı'nda toplanan Filistinlilere cuma namazını kıldırmak üzere bölgeye geldiği esnada gözaltına alındığını belirtildi.

Öte yandan İsrail devleti İşgalden vazgeçmiyor.

İsrail'de bulunan Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı beyannamede, "Bugün bir Arap gazetesinde, (Filistin ile başlaması muhtemel) müzakereler sırasında İsrail'in (işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria bölgesinde) geliştirdiği (Yahudi yerleşim yerleri) inşa faaliyetlerini erteleyeceği veya durduracağı yönünde bir haber yer almıştı. Başbakan Netanyahu'nun İsrail'deki ofisi olarak İsrail'in böyle bir taahhüdü olmadığını açıkça belirtmek ve açıklamak isteriz." ifadelerine yer verilerek terör devleti olduklarını bir kez daha kanıtlamış oldular.

Bahsi geçen açıklamanın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Özel kalem müdürü mve temsilcisi Jason Greenblatt'ın barış müzakerelerini tekrardan canlandırmak için Netanyahu ile yaptığı görüşmenin hemen öncelerinde gelmesi dikkati çekmiş durumda.

210 BİN CİVARINDA YAHUDİ YERLEŞİMCİ

Netanyahu geçen aylarda yayınladığı bildiri de siyasi çözüm sağlanmalı veya sağlanmasın İsrail'in Batı Şeria'nın tamamındaki askeri kontrolünü devam edeceğini açıkca beyan etmişti

Batı Şeria ve Doğu Kudüs 1967'den bu güne dek İsrail işgali altında yer alıyor. İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te 200 bin civarlarında Yahudi işgalci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim birimlerinin tamamı illegal kabul ediliyor.