İsrail Ordusu Suçunu İtiraf Etti

Gazze Şeridi’nde Kasım ayında düzenlenen hava saldırısında dokuz sivilin öldürülmesi ile ilgili incelemelerini tamamlayan İsrail ordusu, binada sivillerin bulunmadığı düşünülerek hata yapıldığını kabul etti.

İsrail Ordusu Suçunu İtiraf Etti

İsrail Ordusu Suçunu İtiraf Etti

İsrail silahlı güçleri, Gazze Şeridi’ne Kasım ayında gerçekleştirilen ve aynı aileden dokuz kişinin öldüğü hava saldırısında hata yapıldığını itiraf etti.

Olayla ilgili yapılan incelemenin ardından İsrail silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada, saldırının düzenlendiği binada bir hata sonucu sivillerin bulunmadığının düşünüldüğü belirtildi. Açıklamada, bu hatadan ders çıkarıldığı ve benzer hataların gelecekte tekrarlanmayacağı belirtildi.

İsrail ordusunun 14 Kasım'da düzenlediği hava saldırısında, Filistin örgütü İslami Cihad’ın liderlerinden olduğu iddia edilen Resmi Ebu Malhus hedef alınmış, saldırıda Ebu Malhus’un yanı sıra ailesinden sekiz kişi hayatını kaybetmişti.

Söz konusu saldırıda hayatını kaybedenler arasında beş çocuk ve iki de kadın bulunuyordu. Ebu Malhus’un yakınları, İslami Cihad ile bağlantısı olduğu iddialarını kabul etmiyor.

İsrail ordusunun açıklamasında, saldırı öncesinde istihbarat birimleri tarafından edinilen bilgilere göre binanın İslami Cihad'a ait askeri bir merkez olduğunun saptandığı belirtildi. Bu nedenle de, askeri birimlerin binada sivillerin bulunmadığını düşündüğü vurgulandı.

Ordu tarafından yapılan incelemelerin ardından binada askeri faaliyetlerin yürütüldüğü ama aynı zamanda sivillerin de bulunduğu tespit edildi. İsrail ordusunun açıklamasında, sivillerin öldürülmesinde İslami Cihad’ın da sorumluluğu olduğuna işaret edilerek, örgütün askeri faaliyetlerini "sivil halkın içinde" ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yürütmesi eleştirildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR