İsrail Mısır'a Büyükelçi Atıyor

İsrail, 1979’da barış antlaşmasını imzalamasından bu yana ilk defa Mısır’a bir kadın büyükelçi atadı.

İsrail Mısır'a Büyükelçi Atıyor

İsrail, 1979’da barış antlaşmasını imzalamasından bu yana ilk defa Mısır’a bir kadın büyükelçi atadı. İsrail gazetesi Yedioth Aharonoth'a göre, Amira Oron, Salı günü İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın üst atamaları komitesi tarafından göreve getirildi. 2016'dan bu yana İsrail'in Mısır Büyükelçisi olarak görev yapan David Govrin'in yerini alacak.

Akıcı bir Arapça konuşan diplomat Oron, 1990'ların başlarında dışişleri bakanlığında çalışmaya başladı. Daha önce 2014'ten 2016'ya kadar İsrail Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Oron, Kahire'deki İsrail Büyükelçiliği'nde oradaki medya bölümünün müdür yardımcısı olarak çalışmıştı. Oron, Ürdün'deki İsrail büyükelçisi Einat Klein'ın ardından bir Arap ülkesinde İsrail büyükelçisi olarak görev yapan ikinci kadın olacak.

Mısır, 1979’da barış antlaşmasının imzalanmasını takiben İsrail’i tanıyan ilk Arap ülkesi oldu. İsrail, Kahire büyükelçiliğini Şubat 1980'de açmıştı. Mısır bir ay sonra Tel Aviv'deki büyükelçiliğini açtı. 1982'de İsrail, 1967 Ortadoğu savaşında işgal ettiği Sina Yarımadası'ndan çekilmesini tamamladı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR