İsrail polisi tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Müslümanların ilk bölümde Aksa'nın Aslanlı Kapısı'na (El-Esbat) kurulan metal dedektörlerinden geçirilerek içeriye alındığı aktarıldı.

KADEMELİ OLARAK DEVAM EDİLECEK


"Mescid-i Aksa Vakfı görevlileri ve namaza gelenlerin Harem-i Şerif'e girmeye başladığı" belirtilen açıklamada, "Girişlere yaş sınırlaması getirilmedi. Harem-i Şerif'in diğer kapıları da karar gereği düzenli olarak açılacak." ifadeleri kullanıldı.

METAL DEDEKTÖRE TEPKİ


Diğer taraftan içlerinde Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani ve Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb'in de yer aldığı kimi Müslümanlar, aranarak Aksa'ya girmeyi kabul etmedi.

İsrail polisi Harem-i Şerif'in düzenli olarak açılacağının belirtmesinde sonra bu sabah üç gündür kapalı tuttuğu Mescid-i Aksa'nın kapılarına metal arama dedektörleri koymuştu.

NETAHYAHU TALİMAT VERDİ


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden dün gerçekleştirilen yazılı açıklamada, "Başbakan Netanyahu, durumu değerlendirmek hedefiyle İsrail Kamu Güvenliği Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İç İstihbarat Servisi Şin-Bet ve Kudüs Polis Bölge Müdürü ile yaptığı telefon konuşmalarında, Harem-i Şerif'in yarın öğle saatlerinden itibaren kademeli olarak Müslümanlara, ziyaretçilere ve turistlere açılması kararı aldı." denilmişti.