Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, "Filistin'in devlet olma hayalini gerçekleştirmesi, İsrail'in güvenlik problemlerini gidermesi ve temelli barışın altyapısına başlanmasının tek çaresi 1967'de başlayan İsrail işgaline son verilmesidir" dedi

GUTERRES'İN AÇIKLAMALARI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'e elli senedir devam eden Filistin işgaline son vermesi telkininde bulunarak, kalıcı barışın temellerini atmanın tek yolunun işgalin son bulması ve müzakere edilmiş iki devletli çözüme ulaşılmasıyla mümkün kılınacağını iletti.

Guterres, İsrail'in Filistin'i işgalinin ellinci senesinde yaptığı yazılı beyanda, bu işgalin Filistinlilere ağır bir yük olduğu ve kuşaktan kuşağa mülteci kamplarında yoksulluk içinde yaşamak zorunda bıraktığını hatırlattı.

İşgalin hem İsrailliler hem de Filistinlilerin hayatlarını yönlendirdiği, şiddet ve intikam döngüsünü tetiklediğini kaydeden Guterres, işgalin devam etmesi Filistinlilere devlet kurma arzusunun, İsraillilere ise barış, güvenlik ve bölgesel tanınırlık arzusunun gerçekleşmeyeceği mesajını gönderdiğine vurgu yaptı.

1967'DEKİ iSRAİL İŞGALİ'NİN BİTMESİ

Guterres, "Filistin'in devlet olma hayalini gerçekleştirmesi, İsrail'in güvenlik sorunlarını gidermesi ve temelli barışın altyapısının atılmasının tek yolu 1967'de başlayan İsrail işgalinin sona ermesi ve müzakere edilmiş iki devletli bir çözüme ulaşılmasıdır. Filistin halkı vazgeçilmez haklarını ancak bu şekilde kazanır." Yorumlarında bulundu.