İsrail Güçleri 6 Ayda 16 Filistinli Çocuğu Katletti

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde bu yılın ilk altı ayında 16 çocuğu şehit etti.

İsrail Güçleri 6 Ayda 16 Filistinli Çocuğu Katletti

El-Mizan İnsan Hakları Merkezinin yayımladığı rapora yansıyan bilgilere göre, İsrail 2019 yılının ilk yarısında 16 çocuğu şehit etti, bin 223 çocuğu ise yaraladı.

Çocukların büyük bir kısmının Gazze sınırında gerçekleştirilen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde bulundukları esnada ölüm ve yaralanmaya maruz kaldığı anlatılan raporda, 17 çocuğun ise İsrail güçleri tarafından aynı dönemde gözaltına alındığı kaydedildi.

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nde sistematik olarak insan hakları ihlalleri yaptığına işaret edilen raporda, veriler aracılığıyla 2019'un ilk yarısında çocukların öldürülmesi ve yaralanması vakalarındaki artışın gözler önüne serildiği belirtildi.

Çocukların çatışma kaynaklı saldırılardan en çok etkilenen kesim olduğu vurgulanan raporda, İsrail'in ihlallerini sürdürmesinin, uluslararası toplumun işgal altındaki Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin topraklarında yaşayan sivillere yönelik ahlaki ve yasal yükümlülüklerini yerine getirememesinin doğal bir yansıması olduğu savunuldu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR