İsrail Askerleri Batı Şeria'da 8 Filistinliyi Gözaltına Aldı

İşgal altındaki Batı Şeria'da gece baskınlarını sürdüren İsrail askerleri, 8 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail Askerleri Batı Şeria'da 8 Filistinliyi Gözaltına Aldı

İsrail Askerleri Batı Şeria'da 8 Filistinliyi Gözaltına Aldı


İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerine gece düzenlenen baskınlarda "terör eylemlerine karıştıkları" gerekçesiyle 8 Filistinlinin gözaltına alındığı duyuruldu. Açıklamada, söz konusu Filistinlilerin bölgedeki gözaltı merkezine sevk edildiği belirtildi. 

GÖZALTINDA BİRÇOK KADIN VE ÇOCUK BULUNUYOR

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 500'e yakını idari tutuklu, 220'si çocuk olmak üzere 5 binden fazla Filistinli bulunuyor. 

TUTUKLULUK SÜRESİ 5 YILA KADAR UZAYABİLİYOR

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri