Gazze' deki Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail askerlerinin sınırdaki El-Bureyc Kampı'nda gösteri düzenleyen Filistinlilere ateş ettiğini belirtti. Kudra, açılan ateş sonucu Abdurrahman Ebu Humeyse (16) isimli gencin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

GAZZE'YE YAŞATILAN ABLUKAYI PROTESTO EDİYORLARDI

Filistinli gençler, bir süredir İsrail' in Gazze Şeridi' ne uyguladığı ablukayı sınır bölgelerinde protesto ediyor. Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi, 2006' dan bu yana İsrail' in kara, hava ve deniz ablukası altında bulunuyor.

Öte yandan dün İsrail'in cuma namazı için Mescid- i Aksa' ya girişlere getirdiği 50 yaş sınırını kaldırmasının ardından, binlerce kişi Aksa'ya akın etti. Mescid-i Aksa'ya girebilen Filistinli halk, sevinç eylemlerinde bulundu, avluda secde ederek toprağı öptü.Mescid-i Aksa'nın avlusunda toplanan Filistinli vatandaşlar, tekbir getirerek gruplar halinde slogan attı. Güneş batmaya yakın zamanda, sayıları onbinlere ulaşan kalabalık grup, ezanın okunmasından sonra akşam namazını kıldı. Namazdan sonra gençler ve çocuklar, tatlı ve şekerleme dağıtıldı. Diğer yandan işgal altındaki Doğu Kudüs'ün bir çok bölgesinde de havai fişekler atıldığı görüldü.