Gazze hudud bölgesinde 9 Filistinli, İsrail’in işgal kuvvetleri tarafından atılan kurşunlar neticesinde yara aldı.

Gazze’nin doğusunda İsrail askerlerinin Filistinliler’e açtığı ateş sonucu yükselen gerilim esnasında içlerinde acil yardım personellerinin de bulunduğu 9 kişi yaralanmaları sonucunda hastaneye kaldırıldı.

Gazze’nin doğusunda yer alan El-Karara, Nahil Uz, El-Bureyc ve Cebaliya göçmen kamplarının bulunduğu bölgelerde cereyan eden saldırılarda İsrailli işgalci askerler, Filistinlilerin kendilerine taş ve molotofkokteyl atması sonrasında gaz bombası ve göz yaşartıcı bomba atması sonucunda Filistinli 9 kişi yaralandı.

AMBULANS VE SAĞLIK PERSONELİ HEDEF ALINIYOR

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, sunduğu açıklama metninde, 2 Filistinli’nin ayaklarında kurşun olduğu, aralarında ilk yardım personellerinin de yer aldığı diğer yaraların gaz bombasının tesiriyle boğulma tehlikesi geçirdiği bilgisi yer alıyor.

Öte yandan Kudra, İsrail kuvvetlerinin, saldırıları gerçekleştirdikleri yerlerde ambulansları ve ilk yardım personellerini bilhassa hedef olarak belirledikleri yönünde suçlamalar sundu.

"İsrail'in ilk yardım personellerine ve araçlarına karşı ateş açmasını bunların ne denli cani olduğunun kanıtıdır” diyen Kudra, uluslararası topluma çağrı yaparak İsrail’in insan hakları ihlallerine karşı küresel boyutta bir protesto yapılması çağrısında bulundu ve ülkelerin bir şekilde sessiz kalma tutumundan vazgeçmesi talebini dile getirdi.