İspanya' da yapılan terör eylemi ile neye uğradığını şaşıran Barcelona' nın baş hahamı Meir Bar- Hen, Yahudi menşeili JTA haber ajansına  verdiği röortajda, "Cemaatimdekilere seslenmek istiyorum: Burada ömrümüzün sonuna dek yaşayacağımız yanılgısına düşmeyin. Gidin İsrail' den kendiniz için mülk alın." dedi.

"BURASI ARTIK BİTİK, GEÇ KALMAYIN" AÇIKLAMASI

"Burası artık yitik bir yer" şeklinde konuşmayı sürdüren Bar- Hen ekleyerek, "Cezayirli ve Venezüellalı Yahudilerin hatalarını siz de yapmayın. Geç kalmaktansa erken gitmek en doğru karardır."

MÜSLÜMAN TOPLUMU SUÇLADI

Bar- Hen ek olarak, Barselona ve Cambrils' teki yapılan terör eylemlerinin sorumlularının, İspanya' da 'radikal yanları olan geniş bir Müslüman güruhunun olduğuna işaret ettiği iddiasında bulunup İspanya' da yetkililerin de İslamcı terörizm ile mücadele etmeye gönülsüz olduğunu savundu.

İSRAİL'E GİTME ÇAĞRISI DAHA ÖNCE DE YAPILMIŞTI

Öte yandan Bar- hen, son zamanlarda Avrupa' da yer alan Yahudilere İsrail' e gitme çağrısı yapan tek kişi de değil. Fransa' nın başkenti Paris' te Ocak 2015 senesinde silahlı eylemcilerin bir Yahudi marketine girip silahı ateşlemesi ve en az beş şahsı rehin almasının İsrail Başbakanı olan Benyamin Netanyahu, Avrupa' daki Yahudilere İsrail' e göç çağrısında bulunmuştu.