İspanya'da Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına demeçte bulunan  Hükümet Sözcüsü olan İnigo Mendez de Vigo, Katalonya buhranının sosyal medyadaki geniş yer bulmasının arkasında Rusya'nın var olduğuna dair iddiaların, Belçika'nın başkenti Brüksel'de 13 Kasım Pazartesi günü gerçekleşecek Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı'nda İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis tarafından ele alınacağı ifade edildi.

Hükümet Sözcüsü Vigo, "Avrupa'nın bu konuyu çok ciddi şekilde ele almasını umuyoruz." dedi. Olası siber saldırının İspanya'ya değil Avrupa Birliği'ne yönelik yapıldığı yorumunu yapan sözvcü Vigo, "Yeni teknolojilerin unsuru olan meydan okumalara demokrasinin yanıt vermesi gerektiğini" ifade etti. Vigo, "Kim olduklarını tahmin ettiğimiz amatam manası ile bilemediğimiz dış güçler anayasal düzeni değiştirmek istiyor. Teknolojinin hiçbir sınırı olmadığından bu sorunu AB çözmelidir." şeklinde konuştu.

Savunma Bakanı olan Maria Dolores de Cospedal da Katalonya'da bağımsızlık girişimlerine destek olmak için Twitter veya diğer sosyal medya siteleri üzerinden gelen mesajların tamamına yakınının "Rusya topraklarından geldiğini bildiklerini fakat bunun arkasında Rus hükümetinin olduğu anlamına gelmeyeceğini" ifade etti. Savunma Bakanı, bu konuda şimdilik hiçbir devlet veya hükümetin suçlanmaması gerektiğini ifade ederek, araştırmalar neticelenene dek "herkesin maksimum şekilde ihtiyatlı olmasını" istedi.