Katalanlar bağımsızlık referandum için sandık başına oy kullanmaya giderken, İspanya polis ve jandarmaların orantısız şiddetlerini maruz kaldı.

İspanya güvenlik güçleri, Katalanların oy kullanamaması için okulları basarak sandıkları topladı. Katalanlara karşı orantısız şiddet kullanarak saçlarından yerlerde sürüklediler ve direnen insanları yerde tekme yağmuruna tuttular.

Avrupa ülkeleri yaşanan orantısız şiddete karşı sessizliğini korurken, söz konusu durum hakkında gelen tepkiler, İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis'e soruldu.

Dastis ise polis ve jandarma güçlerinin Katalanlara karşı orantılı güç kullandığını ifade ederek, ‘Sizin bahsettiğiniz şiddete ben tanık olmadım. Orantısız güç kullanıldığı konusunda sizinle aynı fikirde değilim.’ dedi.

KATALONYA HÜKÜMETİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Bakanlar Kurulu, Anayasa Mahkemesi'nin yasa dışı ilan etmesine karşın dün gerçekleştirilen referandumdan sonra olağanüstü toplandı.

POLİS MÜDAHALESİ PROTESTO EDİLDİ

Öte yandan, referandum sırasında İspanya ulusal polisi ve jandarmanın bazı oy kullanma merkezlerine müdahalesi sonrasında çıkan olaylarda 900'e yakın kişinin yaralanmasını protesto etmek için Katalonya'daki tüm belediyelerin önünde eylem yapıldı. Katalonya Başkanı Puigdemont, yerel hükümet üyeleri ve Barselona Belediye Başkanı Ada Colau, Barselona belediye binası önündeki eyleme katıldı.