İspanya'da yasaya aykırı olarak ilan edilmesine karşı 1 Ekim tarihinde bağımsızlık referandumu yapma hazırlığında olan Katalonya özerk yönetimi hükümetinin resmi kurumlarına ilişkin jandarmalar harekete geçti.

İspanyol haber ajansları, savcılık tarafından talimat gelmesi ile birlikte hazırlanan operasyonda jandarma kuvvetlerinin, Katalonya özerk yönetimi hükümetine bağlı olan ekonomik işler, çalışma ve sosyal güvenlik, mali işler ve dışişleri gibi kurumlara baskın yaparak arama tarama çalışmaları başlattı.

Ulusal basında yayımlanan haberlerde, Katalonya Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Oriol Junqueras'ın yardımcılarından Josep Maria Jove'nin İspanya jandarması tarafından tutuklandığı belirtildi.

KATALONYA’YA EKONOMİK DARBE

Diğer yandan, Bakanlar Kurulunun cuma günü yaptığı toplantının ardından Maliye Bakanı Cristobal Montoro'nun Katalonya özerk yönetim hükümetine verdiği 48 saatlik süre doldu.

İspanya demokrasi tarihinde ilk kez merkezi hükümet bir özerk yönetimin yerel bütçesine müdahale ederken, Katalonya'daki eğitim, sağlık, sosyal hizmetler ve memur maaşları gibi tüm temel kamu harcamalarının bundan böyle doğrudan İspanya maliyesi tarafından karşılanacağı kaydedildi.

Katalonya özerk yönetimi hükümeti ise İspanya hükümetinin, "Yasa dışı referandum için 1 avro bile harcatmayacağız." gerekçesiyle aldığı kararın iptali için Yüksek Mahkemeye başvurdu.