İslam Dünyası Şokta! Mekke'ye Füze Attılar

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Husiler tarafından Yemen'den Suudi Arabistan'a atılan füzeyi Mekke'ye 65 kilometre mesafedeki bir bölgede imha ettiği belirtildi.

İslam Dünyası Şokta! Mekke'ye Füze Attılar

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberini aktaran Anadolu Ajansı'na göre, Koalisyon Güçleri Komutanlığı, Husilerin Yemen'in Sada vilayetinden Mekke yönüne attığı füzeyi, kente 65 kilometre mesafedeki bir bölgede imha ettiklerini duyurdu.Füzenin, hava savunma sistemi tarafından engellendiği belirtilen açıklamada, olayda herhangi bir kaybın yaşanmadığı kaydedildi.Suudi Arabistan'ın Suriye iç savaşında, Irak ve Lübnan'da etkinliğini kırmaya çalıştığı İran'la karşı karşıya geldiği cephelerden biri olan Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi'nin 2014 Eylül'ünde ayaklanarak başkent Sana başta olmak üzere ülkenin önemli bir bölümünü ele geçirmişti. Ardından önce istifa ederek ülkeyi terk eden Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi daha sonra görevinin başına dönebilmişti. 2015 Mart ayında da Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği Arap Koalisyonu, hava saldırılarına başlamıştı. Husiler de Suudi Arabistan'ın Yemen sınırındaki bölgelerine füze saldırılarıyla karşılık veriyor.

Suudi Arabistan'ın Husilere yönelik bombardımanında harabeye dönen ülkede binlerce kişi de hayatını kaybetti. Uzmanların "Suudilerin kazanması mümkün olmayan savaş" diye nitelediği Yemen'e Birleşmiş Milletler bir özel temsilci atadı. BM'nin aracılığıyla Husiler ile onları destekleyen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ile Abdurrabu Mansur Hadi ve hükümet arasında görüşmeler yapıldı ve ateşkes çabaları gösterildi.Yemen'e yönelik hava operasyonlarında hastane ve cenaze törenleri gibi sivil hedefleri vuran ve ülkede insani krizin derinleşmesine neden olan Suudi Arabistan, uluslararası kuruluşların da eleştirilerine muhatap. BM'nin raporlarına göre Suudilerin öncülüğündeki hava saldırılarında 3800 Yemenli sivilin öldüğünü bildirmişti. Savaş nedeniyle gıda yoksunluğunun başgösterdiği Yemen'le ilgili BM Dünya Gıda Programı, "bir nesli sonlandırabileceği" uyarısında bulunmuştu. Suudilerin öncülüğündeki koalisyonun uluslararası hukuku ihlal ettiği yönünde bir uyarıda bulunan Avrupa Parlamentosu da Şubat ayında bu ülkeye silah ambargosunu öngören bir karar almıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR