İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İngiltere'nin başkenti Londra'daki Finsbury Park Camisi’ne yakın mesafede gerçekleştirilen araçlı saldırıyı kınayarak, "vakanın, Avrupa'da İslamofobinin yükseldiğini gözler önüne serdiğini" ifade etti.

İİT Genel Sekreterliği tarafından gerçekleştirilen yazılı bildiride, Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Camisi’ne yakın bir mesafede bir kişinin yaşamını yitirmesine ve bazı kişilerin yaralanmasına sebep olan araçlı saldırı nedeniyle yaşadığı üzüntünün altını çizerek, "Dinlerin mensuplarının hedef alınması, müsamaha ve paylaşma değerlerine karşı yapılan saldırıdır." Açıklaması yapıldı.

AŞIRILIĞIN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ

Saldırının takbih edildiği ve suçluların derhal adalete teslim edilmesinin istendiği yazılı bildiride, "İİT, terörizmin gerekçelerini kabul etmediği gibi terör ve şiddet destekçisi aşırılığın her çeşidine de şiddetle karşı geliyor." Sözlerine yer verildi. 

Saldırıda hayatını kaybeden kişinin ailesine, İngiltere hükümeti ve halkına taziyelerinin iletildiği bildiride, bu çirkin saldırıdan zarar gören bölgedeki Müslümanlarla dayanışma içerisinde olunduğunun altı çizildi.

Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi’ne yakın mesafede bir kişi, teravih namazı çıkışında aracını Müslümanların üzerine sürmüş, saldırıda 1 kişi yaşamını yitirmiş, 10 kişi ise yaralanmıştı.