İran meclisinin ABD’nin yaptırımlarına cevap olarak kendi füze programının oluşturulması adına 520 milyon dolarlık bir kaynağın ayrılması ile alakalı yasa tasarısını onayladığı açıklandı.

"ABD BİLMELİDİR Kİ BU İLK ADIM"

Fransız haber ajansı AFP'nin verdiği haberde, İran Meclis Sözcüsü Ali Laricani'nin konuyla alakalı açıklamalarına yer verildi. "Amerikalılar aklından çıkarmasınlar ki bu bizim ilk adımımızdı" diyen Laricani, bugün kabul edilen yasa tasarısının "ABD'nin bölgedeki terörist ve maceraperest eylemlerine karşı koymaya" yönelik olduğunu dile getirdi.

ABD'NİN YAPTIRIM KARARI

Daha evvel ABD yönetiminin, İranlı 18 kişi ve kuruluşa Tahran'ın balistik füze programına destek vermesi nedeniyle yeni yaptırım uygulama kararı aldığı açıklanmıştı.

İRAN'IN MİSİLLEMESİ

Tahran ise Washington'un yaptırımlarını kınayarak, ABD'li kişilere ve şirketlere karşı yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD'nin de bir karşı hamle yapacağı tahmin ediliyor. Özellikle füze konusunda Kuzey Kore ile sorunlar yaşayan ve Kore'nin nükleer silah kullanmakla tehdit ettiği ABD, şimdi de İran yönetiminden gelen bir tehditle sarsıldı. Konu ile ilgili ABD yetkililerinin bir açıklama yapması bekleniyor.