İran'da başta zumba olmak üzere, aerobik, body ritim,hiphopun "İran kültürüne aykırı" nedeniyle spor ve fitnes salonlarında bu dalların yasaklandığını duyurdu.

İRAN'DA YASAKLARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

İranlı talebelerin Haber Ajansı'nın (ISNA) İran Herkes İçin Spor Federasyonu haberine göre, "ihtiva ettiği dans figürleri ve müziklerin İran kültürüne aykırı" olduğu nedeniyle zumba ve benzeri bazı fitnes sporları yasaklandığını duyurdu.
İran Herkes İçin Spor Federasyonu'ndan yapılan yazılı demeçde, dans şeklindeki seksi hareketlerin "yasal yönden sıkıntılı" olduğu beyan edilerek, il ve ilçe spor müdürlüklerine, zumba benzeri sporların fitnes ve spor salonlarında yasaklanması yönünde direktif verildiği açıklandı.

Spor salonlarında uygulanan programların, "toplumun kültürel yapısı ile uyumlu olması şartlılığını’’ vurgulanan beyanda, "Zumba kültürel geleneklere uyum bakımından sorunlu olduğu için, spor salonlarının zumba programları sunması yasaklanmıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca zumbanın yanında, aerobik, body ritim ve hiphop spor dallarının da ülkede çok rağbet görmesine rağmen, ihtiva ettiği yabancı müzik ve dans figürleriyle ülke kültürüne ters düştüğü için yasak kapsamına alındığı ifade edildi.