İran Devrim Muhafızları'na ait Afgan Şiileri Fatimiyyun Tugaylarına bağlı milis güçlerinin Suriye-Irak hududunda DAEŞ'in terk ettiği alanlara yerleştiği bilgisi alındı.

İran' haber ajansından alınan bilgiye göre, Fatımiyyun milis kuvvetleri, ABD askelerinin Suriye'deki hava bombardıman bölgesinden giderek Irak hududuna yerleşti.

KASIM SÜLEYMANİ DE ORADA

İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait Kudus Tugayları komutanı Kasım Süleymani'nin de Fatımiyyun milis kuvvetleriyle bölgede olduğu aktarıldı.

Süleymani'nin Afgan milis güçleriyle beraber çektirdiği fotoğrafların yer aldığı haberde, Fatımiyyun tugayının, geçtiğimiz ay başlatılan operasyonun sonrasında geçtiğimiz gün bölgeye yerleştiği kaydedildi.

KRİTİK ÇATIŞMALAR VAR

ABD ve destek verdiği kuvvetler ile Suriye Ordusu ve müttefikleri içerisinde, Suriye'nin güney hududuna kimin yerleşeceği konusunda önemli çatışmaların gerçekleştiği bilgisi aktarıldı.

İran'a göç etmiş Afganlardan oluşan Fatimiyyun Tümeni, 2011'de Suriye'deki barış yanlısı gösterilere rejim tarafından yapılan kanlı müdahalelerin ardından ortaya çıkan iç savaşta, 2013 senesinden bu güne Esed rejimine destek olan Devrim Muhafızları'nın ilk safta yer verdiği milisler olarak biliniyor. Bölge ekonomisini kırmak ve mezhepçi politikalar izlemekle suçlanan İran, bilhassa Suriye rejimine destek olmasıyla yüz binlerce kişinin yaşamını yitirmesi ve milyonlarca kişinin de evlerinden ayrılarak bölgeyi terk etmesinin sorumlusu olarak gösteriliyor.