Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kuzey Kore'nin yaptığı hidrojen bombası denemesinin normal olduğunu söyledi ve bunun sebebi Amerika'dır dedi.

ABD SÜREKLİ TEHDİT EDİYOR

Ruhani, "Bugün Kuzey Kore kendi varlığını korumak için ve tehditlere karşın bu yolu seçti ve bu doğru bir hamledir. Washington sürekli Kuzey Kore'ye tehditler savurunca, Pyongyang da karşılığında yeni füzeler deniyor." diye konuştu.

Öte yandan İran Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ile ABD Başkanı Trump'ın yapmış olduğu görüşme sonrası İran'ın alarma geçerek her iki ülke uçaklarına hava sahasını kapattı. İran'dan yapılan açıklamada gerekirse bu ülkelerin uçaklarını vururuz denildi.

İran'ın, Riyad'dan gelmesini beklediği "büyük bir açıklama" sebebiyle hava sahasını ABD ve S. Arabistan'a kapattığını duyurdu.

Kral Selman'ın ABD Başkanı Donald Trump'a telefon görüşmesiyle doruğa taşınan iddialara göre Kral Selman'ın tahtı oğlu Prens Muhammed'e bırakmaya hazırlanıyor.

SUUDİ ARABİSTAN KRALİYET TAHTI EL Mİ DEĞİŞTİRİYOR ? 

Ağustos ayında dünya medyasında büyük yankı yapan bir habere göre Kral Selman'ın tahtı oğluna bıraktığını açıkladığı bir video kaydettirdiği ve bu videonun Eylül ayında yayınlanacağı iddia ediliyordu.

İran'ın bu şok hamlesinden sonra bahsi geçen iddianın çok yakında gerçekleşeceğine ve Suudi Arabistan'da tahtın el değiştireceğine dair spekülasyonlar ortaya atılmış durumda. Konu, dünya basını gibi ABD'de de gündem başlıkları arasında yer almakta.