Türkiye ve İran'ın tüm uyarı ve tepkilerini göze alarak gerçekleştirdiği sözde referandumdan geri dönmeyen Barzani yönetimi, bölgede yaşanan gerginliği yükseltti.

Referandum sonuçlarını tanımayacağını ifade eden İran, bağımsızlık referandumunu gerçekleştirdiği için Barzani yönetimine karşı uygulayacağı yaptırımları önceden belirtmişti.

PETROLE YASAK

Meydana gelen olaylardan sonra Tahran yönetimi, İranlı şirketlere Kuzey Irak'tan petrol nakliyatına yasak getirdi.

NETANYAHU REFERANDUM HAKKINDA YASAK GETİRDİ

Diğer yandan, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, dün Kuzey Irak'ta anayasaya aykırı olarak gerçekleştirilen sözde bağımsızlık referandumu ile ilgili hükümet adına yorum yapılmasına yasak getirdi.

IKBY tarafında yapılan referandum hakkında fikirleri sorulan İsrailli bir bakan dün Reuters'e yaptığı konuşmasında, ‘Netanyahu bu konuda konuşmamızı istemiyor’ dedi. Bir diğer İsrailli yönetici de bu şekilde bir emir geldiğini belirtti ve söz konusu durumun çok hassas olduğunu ifade etti.

YAPTIRIMLAR BAŞLADI

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat'ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyaret ettikten sonra referandum hakkıonda önemli açıklamalarda bulundu.

İbadi, ‘Anayasaya aykırı olarak yapılan bu referandum büyük risk taşıyordu. Federal Mahkeme kararı hiçe sayılarak gerçekleştirildi. Bu referandum anayasal değildir ve bundan dolayı sonuçlarını tanımayacağız.’ şeklinde konuştu.