İran Devrim Muhafızları (Pasdaran) komutanlarından Serdar Şekuri, İran’ın sınır güvenliğinin sağlanması için önemli hazırlıklar olduğu ve olumlu sonuçlar elde edildiği açıklandı. Kandil Dağı’nda 60 seneden sonra İran bayrağını diktiklerini belirten Serdar Şekuri, “Planımızın uygulanmasında yerel güçlerin büyük katkısı oldu” diye açıklama yaptı.

Törende İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in temsilcisi adıyla konuşan Said Celili ise, İran'ın barışçıl sınırlara sahip olduğunu ve komşularının da bundan yararlandığını öne sürüldü. Celili ayrıca, İranlı görevlilerin kararıyla sınır ticaretiyle uğraşanların hayat koşullarının iyileştirmesi kararı aldığını belirtti.

2011'DE ANLAŞMA İMZALAMIŞLARDI

İran güçleri ile Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) arasında 2011 senesinde şiddetli çatışmalar gerçekleşmişti. Birkaç ay süren çatışmalardan sonra Tahran ve PKK arasında anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşmadan sonra, PJAK'ın kontrolü altında olan ve stratejik dağlardan biri Casusane Dağı İran güçlerine geçmiş, İran bölgede çok sayıda askeri karakol inşa etmişti.

2003 senesinde Haci Ahmedi isimli kişi tarafından İran'a karşı hazırlanan ve PKK’nin İran kolu olarak bilinen PJAK, uzun zamandan beri İran'la çatışmazlık içinde bulunuyor. Kendini Doğu Kürdistan partisi olarak tanımlayan PJAK, diğer partiler tarafından tanınmıyor.

IRAK'IN İKİ YÜZLÜ POLİTİKASI

Irak yönetimi Türkiye'nin sınır ötesinde PKK mevzilerine müdahalede bulunmasına yaygaralar koparırken kendi topraklarına Iran'ın bayrak dikmesine sessiz kalmış durumda.