Hamaney, teröristlere karşı birlik olmanın başarılı olmanın anahtarı olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı İbadi, geçtiğimiz aylarda IKBY Başkanı Mesud Barzani tarafından sunulan "gayrimeşru referandumu" dondurma teklifine karşı çıktığını açıkladı.

İbadi, gayrimeşru referandumun tamamen iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna "gayrimeşru referandumu" dondurma teklifinde bulunmuştu.

IKBY'den yapılan yazılı açıklamada, "Irak ve Kürdistan'ın karşı karşıya bulunduğu tehlikeli durumun Iraklı güçlerle Peşmerge arasında çatışmaya sevk etmemesi için herkes tarihi sorumluluk yükleniyor. Irak güçleriyle Peşmerge arasında bugüne kadar yaşanan çatışmalar iki taraftan da kayıplar verilmesine neden oldu ki bu kanlı bir savaşa da yol açabilir ve Irak'ın bileşenleri arasındaki sosyal dokuyu dağıtabilir." ifadelerine yer verilmişti.

Öte yandan IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, 1 Kasım'da yapılması öngörülen başkanlık ve milletvekili seçimi hazırlıklarını askıya aldı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, bölgede iki hafta sonra yapılması öngörülen başkanlık ve milletvekili seçimlerine ilişkin hazırlıkların askıya alındığını bildirdi.

SEÇİM ASKIYA ALINDI

Komisyondan yapılan yazılı açıklamada, "1 Kasım tarihinde düzenlenmesi öngörülen seçimlerle ilgili hazırlıklar, bölgede meydana gelen son gelişmeler ve hiçbir adayın başvuruda bulunmaması nedeniyle geçici olarak askıya alındı." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada hazırlıkların ne zaman başlayacağına IKBY Parlamentosu'nun karar vereceği belirtildi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da bazı siyasi parti temsilcileriyle yaptığı toplantı sonrasında başkanlık ve milletvekili seçimlerinin 1 Kasım'da düzenleneceğini duyurmuştu.

NELER OLMUŞTU ?

Tartışmalı bir referandum ile Irak’tan ayrılarak bir Kürt devleti kurmak üzere harekete geçen Mesud Barzani, hem bağımsızlıktan oldu hem de Kürtleri ikiye böldü.

KDP ile KYB arasında ya da diğer bir deyişle Barzani ve Talabani arasında yıllarca süren savaşın yeniden başlaması an meselesi. Kerkük’ten çekilme konusunda Barzani ile anlaşamayan Talabani ailesi, Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi ile masaya oturdu. Yapılan gizli anlaşmayla Kürtler Süleymaniye ve Erbil olmak üzere ikiye bölündü.