İran Yüksek Güvenlik Konseyi, Bağdat yönetimin isteği üzerine İran hava sahasını Kuzey Irak'tan kalkan tüm uçaklar için kapattığını açıkladı.


BARZANİ'YE YAPTIRIMLAR BAŞLADI


Bu, uluslararası çevrelerden Barzani yönetimine karşı atılan ilk adım oldu.

Ancak referandum yapıldığı takdirde en sert önlemlerin Türkiye'den gelmesi tahmin ediliyor. Zira askeri müdahale seçeneği masada ve askeri müdahale esnasında operasyona katılacak birlikler 7 gündür sınır kapısınd tatbikatta.

SANDIKLAR KURULUYOR


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, Irak Federal mahkemesi tarafından 'anayasaya aykırı' bulunan sözde 'bağımsızlık referandumu' için tüm hazırlıkların tamamladığını ve yarının tatil ilan edildiğini duyurdu. Bu fotoğrafta görevlilerin Süleymaniye kentindeki Şirin Ortaokulu'nda seçim hazırlıklarını tamamlamaya çalıştığı görülüyor.

Öte yandan İran IKBY dağlarını vurdu.

İran'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil şehrine ait dağlık sınır bölgelerini top atışlarıyla vurduğu kaydedildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, İran topçu birliklerinin özellikle Balekayeti ve Hacı Omeran'a bağlı "Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde" köylerini aralıksız bombaladığı ifade edildi.

Yapıla açıklamada, topçu atışlarının herhangi bir kayba yol açıp açmadığına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Bahsi geçen gelişmenin İran'ın da şiddetle karşı çıktığı ve yarın düzenlenmesi planlanan "anayasaya aykırı" referandum öncesi yaşanması dikkati çekti.