İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Behram Kasımi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Suriye' de mutabık kalınan ateşkes anlaşmasının İran tarafından bir bağlayıcılığı olmadığını belirtti.
Haftalık olarak düzenlenen basın toplantısında mensupların suallerini cevaplayan Kasımi, Rusya ve ABD arasında Suriye konusunda varılan anlaşmanın garantörü olamayacaklarını,  Astana anlaşması gereğince Rusya ile olan özel ilişki sayesinde görüş alışverişine devam edecekleri söylendi.

Sözcü Kasımi, İran adına bağlayıcılığı olmadığına işaret ettiği anlaşmanın, tüm Suriye' yi bağlayacak şekilde ve Astana' da üzerinde mutabakata varılan çatışmazlık bölgelerini desteklemesi halinde kabul edilebilir olduğunu vurguladı.
ABD' nin bölgedeki "eski icraatları" sebebi ile anlaşmaya şüpheli yaklaştıklarını dile getiren Kasımi, bu durumun görüşmelerin devamı önünde engel teşkil edeceğini belirtti.

IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TÜM BÖLGE ÜLKELERİNİN YARARINA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi' nin "bağımsızlık referandumu" bağlamında da yorumlarda bulunan Kasımi, "Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda İran' ın duruşu değişmez ve tartışılamaz bir duruştur. Bu konuda, gerek Irak merkezi hükümeti, gerekse ülkedeki diğer gruplarla irtibatımız devam ediyor." açıklamlarında bulundu.