İran'da bulunan Humeyni’nin mezarına ve parlamento binasına art arda saldırı olmasının, Katar ve bazı Arap ülkeleri içindeki diplomatik kriz ardından İran'ın Katar'a destek beyanında bulunmasından sonra yaşanması şüphelerin artmasına yol açtı. 

İran’ın uğradığı silahlı saldırılar sonrasında kilit açıklamalarda yapan uzmanlar Suudi Arabistan'ın işin içinde olabileceğini belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN İŞİN İÇİNDE OLABİLİR İDDİASI

Sabah saatlerinde art arda yaşanan saldırıları HaberTürk TV'de değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Uysal;

"Suudi Arabistan ayan beyan anlatıyor. Çok üst düzey bir yetkiliden gelen açıklamada, savaş İran'a da sıçrayacak demişti. Suudi Arabistan bu konuda tecrübeye sahiptir. Suudi Arabistan bunu daha önce de yapıyordu. İran rejimi her ne kadar kapalı bir rejim olsa bile, internet çağında haberler hızlıca yayılabiliyor fakat çok daha net bilgiler elde etmemiz gerek. İran'ın şahin bir yönetim anlayışı var. Bu hem milliyet hem de mezhepçilikle beslenen bir tavır. Bu terör saldırısından sonra nasıl bir eda takınacakları çok önemli. Çatışmaların devam edeceği yönünde bir kanaatim var. Önümüzde İki seçenek var. Bunlardan ilki Suudi Arabistan'a mesaj vermek bir diğeri ise Amerika'ya mesaj vermek." Açıklamalarında bulundu.