İran'ın eski cumhurbaşkanlarından Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi, ailesinden dört kişiye yurt dışı yasağı konuluduğunu açıkladı.

İran'da hükümet yanlısı Kanun Gazetesine demeç veren Haşimi, "Herkes, babamın ölümünün ardından bize iyi davranıldığını düşünüyor. Fakat gerçek böyle değil. Bayramdan sonra ailemizden dört kişiye yurt dışına çıkış yasağı getirildi." ifadelerini kullandı.

Haşimi, yurt dışına kaçma şüphesi gibi "yersiz" bir söylentinin devamlı dile getirildiğini kaydederek, "Bilhassa oğluma konulan yurt dışı yasağı çok tuhaf ve buna bir mana veremiyorum." dedi.

Babasının ölümünden sonra birçok sorunla baş etmeye çalıştığını kaydeden Haşimi, yabancı ülke vatandaşlığı peşinde olduğu suçlamasıyla evinin saldırıya uğradığını belirtti.

KADIN BAKANA YER VERMEDİĞİ İÇİN UYARILDI


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin meclise sunduğu kabine hakkında da değerlendirmelerde bulunan Haşimi, listede kadın bakanın bulunmamasını eleştirdi.

Ruhani'ye, kabinede kadınlara yer vermemesi ikazı yapıldığı hususunda duyum aldığını kaydeden Haşimi, "(Eski Cumhurbaşkanı Mahmud) Ahmedinejad'ın kadın bakanı vardı. Ruhani'ye, kendilerinden olmadığından kadın bakan seçmemesi için baskı uyguluyorlar." şeklinde konuştu.

Haşimi, Ruhani'nin, kendisine oy verenlerin isteklerine değer vermesi gerektiğini belirterek, bakanlık dışında da kadınlardan birçok alanda yararlanılabileceğini aktardı.

İran'da, 2009 senesinde gerçekleştirilen seçimlerin şaibeli olduğu öne sürülerek sokaklara çıkan göstericilere destek veren Rafsancani, 30 senelik Cuma imamlığı görevinden alınırken, oğlu Mehdi ve kızı Faize seçimlerden sonra "yolsuzluk" ve "fitne çıkarma" suçlamalarıyla tutuklanmıştı.