İran'da Kızının Boğazını Kesen Babaya 'Koruyucu' Sıfatı!

Kadın cinayetleri dünyanın iç kanaması... İran'da, evden kaçma girişiminde bulunan 14 yaşındaki Romina Aşrafi'nin uykuda kafasını kesen babası, İran'ın adalet sistemine göre 'koruyucusu' görevi gördüğü için sadece 9 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

İran'da Kızının Boğazını Kesen Babaya 'Koruyucu' Sıfatı!

İran'da Kızının Boğazını Kesen Babaya 'Koruyucu' Sıfatı!

İran'da, 14 yaşındaki Romina Aşrafi evden kaçma girişiminde bulundu ancak yakalanarak yeniden evine götürüldü.

Romina, tam da bu sebepten ötürü babası tarafından uykuda kafası kesilerek öldürüldü.
Tüm dünyanın diline pelesenk olan bu vahşet, katil zanlısı babanın sadece 9 yıl hapis cezasına çarptırılması ile son buldu.

Kızının öldürülmesine tepki gösteren anne Rana Dachti, ''Hakim ve savcılar bu davaya 'özel muamele' gerektiğini ifade ettiler, ama mahkemenin kararı beni ve ailemi dehşete düşürdü'' sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Anne Dachti, kızını katleden kocasının idama mahkum edilmesi için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

İRAN'DA ÇOCUKLARINI ÖLDÜREN BABALARA İNSİYATİF

İran ceza kanununa göre çocuğunu öldüren baba en ağır ceza olan idam cezasına çarptırılmıyor.

Ülkede yürürlükte olan şeriat kanunlarına göre kurbanın 'koruyucusu' sıfatı taşıdığı için baba, misilleme anlamına gelen 'kısas' uygulamasından muaf tutuluyor.

İran'da cinayet kurbanlarının babaları, eğer isterlerse çocuğunun katilini affedip idam edilmemesini isteyebilir, bu durumda katil baba olunca kimse onun idam edilmesini talep edemez.

PEKİ UYKUSUNDA ÖLDÜRÜLEN ROMİNA NEDEN EVDEN KAÇMIŞTI?

İran'ın kuzeyindeki Gilan eyaletinin Taleş kentinde yaşanan olay, 14 yaşındaki Romina Aşrafi'nin ''aşık olduğu adamla'' kaçma girişiminde bulunması ile başlamıştır.

İran basınına yansıyan bilgiye göre polis Romina'yı yakaladı.

HAKİME 'ÖLDÜRÜLECEĞİM' DEDİ

Romina, yakalandıktan sonra yargı karşısına çıkarıldı. Burada eve döndüğü takdirde öldürüleceğini dile getiren 14 yaşındaki genç kızın bu sözleri dikkate alınmadı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR