Şeb-i İhya olarak isimlendirlen bu günlerde camiilerde biriken İranlılar, cemaat bir şekilde imsak saatine kadar dua ediyor.
Ramazan ayının 21. gecesi yakın akrabalarıyla beraber Tahran'daki Musalla Camisi'ne hücüm eden binlerce İranlı, beraber ibadetlerini gerçekleştirdi.

İran Devlet Mehr Haber Ajansı'nın aktardığı bilgilere göre, İranlı Şii din adamı: Kadir gecesi 1000 aydan daha anlamlıdır, ama Kadir gününde oruçlu olan kimse tüm yılların oruç tutmuş geçirmiş gibidir! ifadelerini yer verdi.

İranlı din görevlisi İhsan Bi-Azar Şirazi Şiaların mezhebine göre Kadir Günü konusunuda yorumlarında bulundu.

Şia ismailiye mezhebine göre Hz. Muhammed (S.a.v) “Kadir-i Hum Bayramında Allah’ın emriyle hz. Ali’yi kendinden sonra gelecek halife ilan yapmış fakat Ebubekir, Ömer, Osman Hazretleri ve çoğu gerçek olmayan peygamberin bu vasiyetine ihanet etmişler!”

İranlı din adamı Bi- Azar Şirazi hiçbir günün Kadir Günü kadar değerli, kerametli, kutsal ve öncelikli olmadığını belirtiyor ve Şiaların inandığı Murakibat kitabına atıfta bulunarak Kadir gününün Ramazan ayından daha önemli ve faziletli olduğunu savunuyor!

Kadir Gecesinin bin aydan daha faziletli olduğuna değinen İranlı Şii din adamı İmam Rıza’dan bir hadise istinat ettiğini söyleyerek “Kadir Günü oruç tutan kişi bütün zamanlarda oruç tutmuş birisi gibidir” diyor ve böylece İsmailiye Şialara “kaçamak yolunu ” göstermiş oluyor.