İran ordusu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) 'nin Erbil şehrine bağlı huduttaki dağlık olan Balekayeti bölgesini obüs atışları ile bombaladı, 1 kişi ise yaralandı. İran ordusunun, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi' nin (IKBY) Erbil şehrine bağlı olan sınırdaki dağlık Balekayeti lokasyonunu obüs atışları ile bombaladığı, ilk saptamalara göre 1 sivilin yaralandığı belirtildi.

Soran İlçesi Kaymakamı olan Kırmanç İzzet, konuya dair yaptığı açıklamada, obüs atışları ile yapılan bombalamada Balekayeti bölgesinde 1 kadının yaralandığını belirtti. Sabah erken vakitlerde başlayan obüs atışlarının hala yoğun şekilde devam ettiğini ifade eden Kırmanç İzzet, birçok tarım arazisinin zarar gördüğünü, yaylalarda yangın çıktığını aktardı.

VURMA NEDENİ! PEŞMERGELERİN SINIR ÜZERİNDE KAMPLARI MEVCUT

İzzet, İran' ın hudut lokasyonunu bombalama sebeplerinin ne olduğuna dair soruya "İran, İran Kürdistan Demokrat Partisi' ne (İ-KDP) bağlı Peşmergelerin orada bulunmasını gerekçe gösteriyor." yanıtını verdi. İran'a muhalif İ-KDP'ye bağlı Peşmergelerin sınır üzerinde askeri kampları yer alıyor. İran, Ramazan Bayramı'nın 1' inci gününden itibaren de Süleymaniye'nin Keladize ilçesine akan "Küçük Zap Suyu'nu" tamamen kesmişti.