İran'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil şehrine ait dağlık sınır bölgelerini top atışlarıyla vurduğu kaydedildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, İran topçu birliklerinin özellikle Balekayeti ve Hacı Omeran'a bağlı "Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde" köylerini aralıksız bombaladığı ifade edildi.

Yapıla açıklamada, topçu atışlarının herhangi bir kayba yol açıp açmadığına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Bahsi geçen gelişmenin İran'ın da şiddetle karşı çıktığı ve yarın düzenlenmesi planlanan "anayasaya aykırı" referandum öncesi yaşanması dikkati çekti.

Öte yandan İran daha önce balistik füze denemesi yapacağını belirtmişti.

İRAN'DAN FÜZE DENEMESİ

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'nden İran için peş peşe gelen ambargo kararları ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşma ile ilgili açıklamalarından sonra bir açıklama da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den gelmiş durumda. Tahran'da askeri bir geçit töreninde konuşma gerçekleştiren Ruhani, İran'ın füze kapasitesini güçlendireceğini ve bunun için hiçbir ülkeden izin almayacağını açıkladı.

Ruhani, "Caydırıcı askeri gücümüzü yükselteceğiz. Füze kapasitemizi artıracağız. Ülkemizi savunmak için kimseden izin almayacağız" cümlelerini kullandı.

İRAN YENİ FÜZESİNİ TANITTI

Bir yandan Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer anlaşma karşıtı sözlerine yanıt veren İran, diğer yandan da 2 bin kilometre menzilli yeni balistik füzesini tanıttımını yaptı.