IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere, İran ordusu ve Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin İran’ın Irak sınırı yakınındaki Kasr-ı Şirin çevresinde ortak askeri tatbikat düzenlediğini açıkladı.

Gelen bilgilere göre, tatbikata İran Kara Kuvvetleri, topçu birlikleri, insansız hava araçları (İHA) ve helikopterler katıldığı duyuruldu. Ayrıca bölgedeki sınır kapıları geçici olarak kapatılmış durumda.

İran ordusu, tatbikatın ilk aşamasını 25 Eylül’de IKBY’de yapılan bağımsızlık referandumundan 1 gün önce düzenlemişti.

Öte yandan Irak merkezi yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) Bağdat ile diyaloğa geçebilmesi için referandum sonuçlarını iptal etmesini istedi.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "IKBY, Bağdat ile ciddi diyaloğa girip Irak'ın birliğini güçlendirmek için anayasaya aykırı referandumun sonuçlarını iptal etmeli." denildi.

BAĞDAT'TAN BARZANİ'YE ÇAĞRI

Açıklamada ayrıca IKBY'ye "ele geçirdiği bölgelerde provokasyona son vermesi, anayasa ve federal mahkemenin kararlarına uyması" çağrısı yapıldı. Barzani'ye oldukça fazla yakınlığıyla bilinen Rudaw haber ajansında yer alan bir habere göre, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamada, Erbil ile diyalog için önce meşru olmayan bu referandumun derhal iptal edilmesi istendi.

REFERANDUM SONUÇLARI İPTAL EDİLMELİ

Yapılan yazılı açıklamada, "Bölge, anayasal olmayan referandumun sonuçlarını iptal etmeli, daha sonra Irak’ın toprak bütünlüğünün güçlendirilmesi için ciddi müzakerelerde bulunmalıyız" denildi.