İran Halkı Geleceklerinden Umutsuz

İran'da bir kamuoyu araştırması yapıldı. Halkın yarıdan fazlasının ABD başkanlık seçimi sonuçlarının ülkenin geleceğini ciddi anlamda etkileyeceği yönünde bir algıya sahip olduğu ortaya çıktı.

İran Halkı Geleceklerinden Umutsuz

Anket Merkezi (İSPA) tarafından geçtiğimiz günlerde, 18 yaş üstü 1618 kişiyle telefon aracılığıyla 2020 ABD Başkanlık Seçimlerine İran Halkının Yaklaşımı anketi yapıldı.Ankete katılanların yüzde 55,3'ü önümüzdeki ay ABD'de düzenlenecek seçimlerin İran'ın geleceğini etkileyeceğini düşünürken, yüzde 26,4'ü ise karşıtlıklarını belirtti.Katılımcılardan her 10 kişiden 3'ü ABD seçimlerini takip ettiğini ve adayları bildiğini ifade etti.

Yüzde 56,6'sı seçimleri Donald Trump'ın kazanacağını öngörürken, yüzde 20,6 ise Joe Biden'ın ipi göğüsleyeceği tahmininde bulundu İran'da.

ABD seçimleriyle ilgilenen katılımcıların yüzde 36,7'si Biden'ın kazanmasının İran için daha iyi olacağı yönünde görüş bildirirken bir kısım çekimser kalmayı tercih etti.Katılımcıların yüzde 8,6'sı ise Trump'ın seçilmesinin ülke için faydalı olacağını düşünürken, yüzde 46,1'i ise kim kazanırsa kazansın sonucun durumu değiştirmeyeceğine inandığını aktardı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR