İran Dışişleri Bakanı Zarif: 'Bütün Taraflar Bir Araya Gelmedikçe Kara Kutuya El Sürmeyeceğiz'

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, bölgedeki son durumla ilgili ”Bütün taraflar bir araya gelmedikçe kara kutuya el sürmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif: 'Bütün Taraflar Bir Araya Gelmedikçe Kara Kutuya El Sürmeyeceğiz'

İran Dışişleri Bakanı Zarif: 'Bütün Taraflar Bir Araya Gelmedikçe Kara Kutuya El Sürmeyeceğiz'

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif'ten gelen açıklamada kazara düşürülen Ukrayna uçağıyla ilgili, "Ben Ukrayna uçağının düşüş sebebinin İran tarafından açıklanmasından birkaç saat önce haberdar oldum. Daha öncesinde bana uçağın teknik bir arıza sebebiyle düştüğü söylenmişti” diye konuştu.

Bakan Cevat Zarif, "Askeri yetkililerimiz muhtemelen uçağın düşürülmesinden birkaç saat sonra olayı fark ettiler ve perşembe günü akşamına kadar bu olay hakkında araştırmalarda bulunup kimin nasıl ve neden düşürdüğünü ve uçağın düşürülmesine ilişkin neden olan sorunu araştırdılar. Bu tahkikatların yapılması gerekiyordu ve halen devam etmektedir. Biz bütün cevapları bilmiyoruz. Hava savunma sisteminde başında olan kişinin neden bir uçağın kendisine yaklaşmakta olduğunu düşündüğünü bilmiyoruz” kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, yanlışlıkla düşürülen Ukrayna uçağına ait kara kutuyu İran'ın okuyamayacağını fakat kara kutunun farklı bir ülkeye de verilemeyeceğini dile getirerek, ”Tüm yardım taleplerimize rağmen geri dönüş olmadı. Kara kutunun okunabilmesi için teknik teçhizata ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Uluslararası havacılık kanunlarında İran'ın bu soruşturmayı yönetme hakkının olduğundan söz eden Zarif, ”İran'ın kara kutunun kodlarını çözebilmesi için Amerika ve diğer batılı ülkelerin teçhizat ve yazılımlarına ihtiyacı vardır. Biz yardım talebinde bulunduk. Neden Amerika bize yardım etmedi? Bu insani bir meseledir. Neden bize gerekli teçhizatı vermediler? Neden gerekli yazılımı vermediler?" dedi.

Zarif şimdi kara kutunun çözülüp çözülmediği ile ilgili sorulan soruya, "Hayır biz bu meselede bütün taraflar bir araya gelmedikçe kara kutuya el sürmeyeceğiz" yanıtını verdi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz