Rudaw'ın haberine göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, 28'inci Arap Birliği Zirvesi'nin sonuç bildirisine tepki vererek, ülkesinin dış politikasının, diğer ulusların bağımsızlığına saygı ve içişlerine müdahale etmeme üzerine kurulduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden gerçekleştirilen açıklamada, Arap Birliği Zirvesi'nin sonuç bildirisinde yer alan İran'a yönelik ifadeleri “kabul edilemez” olarak niteleyen Kasımi, ülkesinin her zaman “komşularla iyi ilişkiler” temelinde bir dış politika izlediğini söyledi.

Behram Kasımi İran'ın başka ülkelerin iç işlerine müdahaleye ihtiyaç duymadığını söyleyerek, "İran, ülkenin anayasasına ve uluslararası kurallara uygun bir şekilde, iyi komşuluk ilişkilerine bağlı, ulusların bağımsızlığına saygılı ve başka ülkelerin iç işlerine karışmayan bir ülkedir" dedi.

Açıklamada ayrekten, Arap Birliği'nin bölgenin ve İslam dünyasının karşı karşıya olduğu sorunlara odaklanması gerektiği işaret edilirken, "Onlar, eski yaşanmış tecrübelere rağmen, dostu düşmanla karıştırıyorlar" ifadelerinde bulundular.

Kasımi, Arap Birliği Zirvesi'nin sonuç bildirisinde yer alan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin üç adası üzerindeki egemenliği ve bu adaların İran'dan geri alınması konusundaki ifadelere de değinerek, "Adalar İran'a aittir ve öyle kalacak. Tekrar eden yalan ve iddialar bu tarihi gerçeği değiştiremez" şeklinde açıklamada bulundu.

Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan 28'inci Arap Birliği Zirvesi dün akşam sona erdi. Zirvenin sonuç bildirisinde, İran, isim verilmeden eleştirilirek, "Arap ülkelerinin iç işlerine müdahaleyi reddediyoruz" ifadesi kullanılmıştı.

Kaynak: TimeTurk