Irak' ın Kerkük şehrinde, 1959' da yaşanan 14 Temmuz Kerkük Katliamı' nda hayatını kaybeden Türkmenler yapılan tören ile anıldı. Kerkük Türkmen Şehitliği' ni ziyaret eden Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı olan Erşet Salihi, yaptığı beyanda, Türkmenlerin günümüzde de haksızlıklara uğradığını ifade etti. Salihi, ''Günümüzde Türkmenlere karşı yapılan haksızlıklar 1959 katliamının devamıdır. Çeşitli taraflar Türkmenleri yok etmek için öldürme, kaçırma ve her türlü yolu deniyorlar.'' dedi.

REFERANDUMLA TÜRKMEN GERÇEĞİ DEĞİŞTİRİLEMEZ

Kerkük' teki Türkmen gerçeğini değiştirmek adına şehirdeki Kürt siyasilerin tüm yolları denediğini belirten Salihi, ''Bayrak krizi ve referandumlar ile Kerkük' teki Türkmen varlığı ve gerçeği asla değiştirilemez. Daha önce deneyip başarılı olmadıkları gibi bundan sonra da başarılı olamazlar.'' şeklinde konuştu.

Eli kanlı terör örgütü DEAŞ sonrası dönemde bu lokasyonu kötü günlerin beklediğini söyleyen Salihi, şunları kaydetti:
''Terörist grup DEAŞ akabinde bölgenin haritasının değiştirileceğini ön görmekteyiz. Türkmenler bu oyunlara hazırlıklı olmalı ve bölge ülkeler de engel olmalı. Bu tehlikeye karşı durmak bir tek Türkiye' nin görevi değil, tüm ülkeler birlikte hareket etmeli.'' şeklinde açıklama yapıldı.

14 TEMMUZ KATLİAMI

Kerkük' te 14 Temmuz 1959' da cumhuriyetin ilanının birinci yıl dönümü sebebi ile yapılan organizasyona katılan yüzlerce Türkmen, dönemin Komünist Partisi üyeleri tarafından öldürülmüştü. Söz konusu olay tarihe "14 Temmuz Katliamı" olarak geçmişti.