Irak'ta, Başbakan Adil Abdulmehdi'ye Büyük Tehdit!

Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Başbakan Adil Abdulmehdi'nin istifa etmemesi durumunda akan kanın durmayacağını bildirdi.

Irak'ta, Başbakan Adil Abdulmehdi'ye Büyük Tehdit!

Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Başbakan Adil Abdulmehdi'nin istifa etmemesi durumunda akan kanın durmayacağını bildirdi.

Sadr, sosyal medya hesabı üzerinden aktardığı açıklamada, Abdulmehdi'ye istifa çağrısını tekrarladı. Başbakan'ı ikaz ederek açıklama yapan Sadr, "Önce Suriye sonra Yemen şimdi de Irak. Dün Beşşar sonra Abdurabbu Mansur Hadi şimdi de Abdulmehdi." dei ve şöyle devam etti:

"İstifa etmezsen akan kan durmaz, istifa etmemen Irak'ı Yemen ve Suriye'ye çevirir. Bundan sonra hiçbir şekilde sizinle koalisyonlarda yer almayacağım."

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr önceki gün, meclisin, Başbakan Adil Abdulmehdi'den güvenoyunu çekmesi ve hükümetin acilen feshedilmesi çağrısı yapmıştı.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere cuma günü tekrar başladı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde ekim ayının başından bu yana yaklaşık 200'den fazla kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler ise Irak'ta 1 Ekim'den bu yana etkili olan protestolarda 229 göstericinin öldüğünü aktarmıştı. 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR