Irak Temsilciler Meclisi Başkanı olan Selim el-Cuburi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi' nin (IKBY) aldığı tek taraflı "bağımsızlık referandumu" kararına dair, "Irak'ı parçalamak hedefinde olan herhangi proje kabul edilemez." diye beyanda bulundu.

GENEL SEÇİMLER 2018'DE

Cuburi, Bağdat' ta yaptığı  medya toplantısında, eylül ayında yapılması düşünülen yerel seçimlere değinerek, "Bu seçimlerin söz konusu tarihte yapılması pratik olarak imkansız hale geldi. Ancak genel seçimler Nisan 2018'de gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı Selim el - Cuburi, Irak' ta eli kanlı törer örgütü  DEAŞ' ın saldırıları sebebi ile evlerini terk ederek kamplarda yaşayan sığınmacıların geri dönmesinin esas talepleri içinde olduğunu dile getirdi.

Bu kişilerin bir bölümünün silahlı milis gruplarca evlerine dönmesinin engellendiğini vurgulayan Cuburi, "Bazı silahlı gruplar da bu insanlara evlerine geri dönmesi karşılığında fidye isteğinde bulunuyor." diye konuştu.

Cuburi, IKBY'nin "bağımsızlık referandumu" yapma planıyla ilgili soruya, "Herhangi bir ilin referandum talebine karşı çıkmayız ancak bu anayasaya dönülerek yapılmalı. Irak'ı parçalamak amaçlı herhangi bir proje kabul edilemez." yanıtını verdi.