Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) St. Petersburg Ekonomik Forumu kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov ile aralarında toplantı gerçekleştirdi.

Kremlin’den sunulan açıklama metninde, Putin’in buluşma çerçevesinde Barzani ile bir toplantı gerçekleştirdiği ve enerji alanında faaliyet gösteren Rus firması Rosneft ile IKBY’nin ortaklaşa düzenlediği iş birliği görüşmelerinde değerlendirildiği bilgisi paylaşıldı.

ENERJİ KAYNAKLARININ KEŞFİ İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sunduğu açıklamalar da Lavrov ve Barzani'nin buluşmasında, öncelikli olarak enerji sektörü hususundaki meseleleri içerecek üzere iktisadi bağların mevcut durumu, Rus şirketleriyle sürdürülen ortak çalışmaların ele alındığı ifade edildi.

Toplantı çerçevesinde aynı zamanda Irak ve Suriye’deki nihai durum ve terör örgütü DEAŞ’a karşı savaş meselelerinin ele alındığının altı çizildi.

Enerji şirketi Rosneft tarafından sunulan açıklama metninde, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile birlikte enerji kaynaklarının keşfedilmesi, birlikte yeni üretim alanlarının açılması ve işletilmesi amacıyla diyalog ve iş anlaşmalarının geliştirilmesini amacıyla müzakerelere devam etme yönünde imzalar atıldı.