Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat'ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyaret ettikten sonra referandum hakkıonda önemli açıklamalarda bulundu.

İbadi, ‘Anayasaya aykırı olarak yapılan bu referandum büyük risk taşıyordu. Federal Mahkeme kararı hiçe sayılarak gerçekleştirildi. Bu referandum anayasal değildir ve bundan dolayı sonuçlarını tanımayacağız.’ şeklinde konuştu.

‘ULUSLARARASI DESTEĞİ YOK’

İbadi, ‘Sözde bağımsızlık referandumu hiçbir uluslararası destek görmeden yapıldı. Bu referandum gözetim altında gerçekleştirilmediği gibi ilginçtir ki sonuçlarda karar verenler tarafından açıklanıyor. Yaptıkları referandumun sonuçlarını kesinlikle tanımayacağız, konuşmayacağız ve tartışmayacağız. Referandumun sorumlularından bunun hesabını soracağız. Aldığımız tedbirler artarak devam edecek. Irkçı ve mezhepçi bir devlet kurulmasını asla kabul etmeyeceğiz.’ dedi.

BARZANİ’YE PETROL ŞOKU

Irak meclisi, Kerkük petrollerinin merkezi yönetime devredilmesine ve referandumda oy kullanan memurların görevinden uzaklaştırılmasına yönelik kararlar alındı.

Meclis Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim Zamili, gerçekleştirdiği basın toplantısında, ‘Meclis, Kerkük'teki petrol kuyularının merkezi yönetime verilmesine ve referandumda oy kullanan devlet memurlarının görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.’ açıklamasını yaptı.

Zamili, alınan bu kararların güvenlik ve diğer bürokratik görevlerde çalışan tüm memurları ilgilendirdiğini ifade etti.
Irak meclisi Kerkük ve tartışmalı yerlerde askeri güç bulundurma yolunda hareket ettiğini belirtti.