Elde edilen bilgilere göre, terör örgütü DEAŞ’a karşı kurulan ve uluslararası koalisyon güçleri arasında bulunan ABD’li, İngiliz ve Fransız komutanlar, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu olan YPG temsilcileri ve bölgedeki aşiret liderleriyle buluştu.

Deyrizor operasyonunu idare eden YPG’li terörist Polat Can’ın da yer aldığı toplantıda bölgenin son durumu masaya yatırıldı. Toplantıya katılan koalisyon güçleri komutanlarının, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) koalisyonun bir parçası olduğunu ve terör örgütü SDG’ye ilişkin yardımların süreceği vaadinde bulunduğu öne sürüldü. YPG’li terörist Can’ın ise SDG’nin bölgedeki farklı yapılardan meydana geldiğini ve herkesin destek olması gerektiğini ifade ettiği toplantıda koalisyon askerlerinin Türkiye’nin tepkisine karşı fotoğraf çekilmesine izin vermediği belirtildi.

Irak-Suriye sınırının güvenliği için Iraklı generaller de ana unsurunu terör örgütü PKK/YPG’nin meydana getirdiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) temsilcileriyle yine Suriye’nin Deyrizor şehrinde bir anlaşmaya imza attı. Toplantıda, bölge terör örgütü DEAŞ’tan tamamen arınana kadar güvenliğin sağlanabilmesi için sınır hattında ortak koordinasyon merkezi kurulması yönünde karar alındığı ifade edildi.

Terör örgütü YPG’ye yakınlığıyla tanınan bir internet sitesinde paylaşılan ve zırhlı bir araçta çekilen fotoğraflarda, Irak Cizire Güçleri sözde Genel Komutanı Kasım Muhammed Salih ile yardımcısı sözde General Abdul Huseyn kameralara yansıdı. Terör örgütü SDG adına görüşmelerin gerçekleştirildiği ifade edilse de görüntülere terör örgütü YPG’nin temsilcileri Hasan Kamişlo ile Engizek Helil de yansıyor.