Irak Ordusu Musul'a da Operasyon Başlattı!

Irak'taki yerel kaynaklar, Musul'da da peşmergeye karşı operasyon başlatıldığını bildirdi.

Irak Kerkük'te Türkmenler, Irak merkezi hükümet ordusunun kente girişini coşkuyla kutladı.

MUSUL'DA DA PEŞMERGEYE KARŞI OPERASYON

Yerel kaynaklar, Musul'da da peşmergeye karşı operasyon başladığı bilgisini verdi.

IKYB, Irak hükümetinin saldırı hazırlığı yaptığı yönündeki iddialar üzerine harekete geçmişti. Peşmerge güçleri, güvenlik amacıyla, Hazır bölgesinde, Duhok ve Erbil’den Musul’a giden 2 ana yolu kapatmıştı.

Öte yandan IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, savaşmayıp geri çekilen peşmergeleri eleştirdi.

Tüm Peşmerge ve komutanlara yerlerinde kalıp savaşma çağrısı yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, bu çatışmaların sorumlusunun Abadi hükümeti olduğunu ve bunun için ağır bir bedel ödeyeceklerini söyledi.

"BAZI YETKİLİLERİN İHANETLERİNE RAĞMEN..."

Iraklılara, “İran Devrim Muhafızları Ordusu birliklerine ve bazı yetkililerin ihanetlerine rağmen Kürt halkına Peşmergelerin kahramanca savunma yaptığının garantisini veriyoruz. Bu komplolar başarısız olacak ve halkımızın iradesi galip gelecek” diye seslenen Hawrami’nin Twitter'dan yaptığı diğer paylaşımları ise şöyle:

"HAŞDİ ŞABİ ABD'NİN VERDİĞİ AĞIR SİLAHLARI KULLANIYOR"

"Haşdi Şabi birlikleri IŞİD ile mücadele etmeleri için ABD'nin Irak’a ve Haşdi Şabi’ye verdiği ağır silahlar ve mühimmatları kullanıyor. Maalesef bazı IKBY yetkilileri Kürdistan’a ve Peşmerge güçlerine bulundukları önemli cepheleri terkedip, Kosrat Rasul’u yalnız bırakarak ihanet etmiştir."

NELER OLMUŞTU!

Irak ordusunun Kerkük'e girişi ile bölgeden kaçan peşmerge, Kerkük'te komutansız kalınca gözyaşlarına boğuldu.

Irak ordusunun Haşdi Şabi milisleri ile başlattığı operasyonda bölge peşmergelerden temizleniyor.Daha önce Kerkük'te konuşlanan peşmerge birlikleri Irak operasyonu ile Güney bölgelere sığındı. Kaçanların çoğu ise üst rütbeli.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDULAR

Peşmergelerin büyük bir kısmı bölgeden kaçarken bir grup ise bölgede kalmaya devam ediyor. Bölgede kalanlar ve Kerkükte bulunan Kürtler ise kaçanlara tepkili.

Peşmergelerin, çekilme emrini veren komutana tepki verdiği gözlenirken kentte kalanlar kaçanları hain olarak belirtiyor. Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rüdaw televizyonu muhabiri bölgede canlı yayın yaparken peşmergenin gözyaşlarına boğulup ağladığı görüldü.

Peşmergelerin ağladığı sırada dayanamayan Rüdaw muhabiri de kendini tutamayarak onlara eşlik etti. Uzun süre ağlayan muhabir zor anlar yaşadı.

Peşmerge'nin gözyaşları

 

 

Peşmerge'nin gözyaşları

PETROL SAHASI BARZANİ'DEN ALINDI

11.41 Kerkük'te bulunan yetkili Reuters'a yaptığı açıklamada Irak hükümet güçlerinin K1 hava üssünü aldıktan sonra Kuzey Petrol şirketi tesislerine doğru ilerlediğini ve Baba Gurgur petrol sahası ve Kuzey Petrol rafinerisini herhangi bir çatışma olmadan Barzani güçlerinden aldığını belirtti.

KERKÜKLÜLER YOLLARI KAPATIYOR

11.34 KYB'li Peşmergelerin (Talabani güçleri) Kerkük'ün güneyinden çekilmesiyle birlikte, Kerkük'te bazı vatandaşlar lastik yakarak yolları kapattı.

11.20 Irak güçlerini yolda karşılayan Kerküklüler, sevinç yaşadı.

TALABANİ GÜÇLERİ ÇEKİLİYOR

11.20 Irak'ın Kerkük kentindeki mevzilerinden çekilen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Peşmerge Sorumlusu Vesta Resul, Irak ordusuna denk bir güçleri olmadığından dolayı çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Resul, Kerkük'te kendi partisine ait yayın organlarına yaptığı açıklamada, "Dün geceden bu yana karşımıza hiç direnemeyeceğimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapıldı. 350 tank ve ağır silahla 4 birliğimize saldırıldı." dedi.

PEŞMERGELER KAÇIYOR

10.24 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, Kerkük'teki bazı Peşmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil'den takviye güç gönderildiğini belirtti.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri-->